sâmbătă

20 aprilie, 2024

18 decembrie, 2022

Selecţionata Argentinei este noua campioană mondială la fotbal. Finala CM din Qatar (Argentina – Franța) a fost câștigată cu 7 la 5 la penalty, după ce partida s-a încheiat la egalitate 3 la 3, după 120 de minute de joc.

Golurile au fost marcate de Lionel Messi (min. 23 – penalty și min.109) şi Angel Di Maria (min. 36) pentru Argentina și de Kylian Mbape (min.80 – penalty, min 82 și min. 118 – penalty) pentru Franța.

Finala a fost arbitrată de o brigadă din Polonia, cu Szymon Marciniak la centru și arbitrii asistenţi Pawel Sokolnicki şi Tomasz Listkiewicz.

Argentina a jucat a şasea sa finală de Cupă Mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014. Selecţionata Argentinei a pierdut doar un meci din ultimele 42 jucate, 1-2 cu Arabia Saudită în partida sa de debut în Qatar, având 29 de victorii şi 12 egaluri.

Sud-americanii au marcat 12 goluri la actuala ediţie a competiţiei, cel mai mult la un turneu final mondial după 1986 (anul ultimului titlu), când au înscris 14.

Căpitanul echipei Argentinei, Lionel Messi, a jucat a doua sa finală de Cupă Mondială, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei (0-1, după prelungiri), acesta fiind singurul trofeu care îi lipsea din palmares.

Pentru Franţa, finala a fost a patra mondială, după ce în 2006 a pierdut în faţa Italiei.

Messi a ajuns la a 26-a sa prezenţă la Cupa Mondială şi va stabili astfel un record, depăşindu-l pe germanul Lothar Matthaeus.