România – locul 7 în UE la ponderea energiei electrice din surse regenerabile, dar în regres pe ultimii patru ani

România s-a situat în 2019 pe locul 7 în UE la ponderea energiei electrice obținute din surse regenerabile, potrivit datelor publicate de Eurostat, înaintea Germaniei… Mai mult›
10.01.2021
Cifra de afaceri din comerț: +2,1% pe primele 11 luni din 2020, prin revenirea vânzărilor de produse nealimentare

Comerțul cu amănuntul (fără autovehicule și motociclete) a înregistrat o creștere de 2% în volum brut a cifrei de afaceri cumulat pe primele unsprezece luni… Mai mult›
07.01.2021
Matematica pandemiei: Costul sănătății vs. costul bolii. Studiu de caz – SUA în criza Covid-19

Costurile financiare cumulate ale pandemiei de COVID-19 asupra Statelor Unite, estimare care a ținut cont de pierderile economice, dar și de cele survenite ca urmare… Mai mult›
07.01.2021
O stafie plutește peste Câmpia Română: Canalul de irigatii Siret-Bărăgan. Despăgubirile pentru secetă sunt de 5 ori mai mari decât alocările pentru irigații

Mult visatul canal de irigații Siret – Bărăgan, care ar trebui să aducă apă pentru mai mult de jumătate de milion de hectare din Câmpia… Mai mult›
06.01.2021
Trei mari organizații ale tinerilor anunță continuarea protestelor chiar și după demisia guvernului
de Vladimir Ionescu 4.11.2015
Cele mai mari organizații de tineri din România anunță că protestele vor continua și îi încurajează și pe alți adolescenți și studenți să participe la demonstrațiile “organizate joi, 5 noiembrie 2015, precum și în alte zile, în mai multe orașe din țară”. Motivul continuării protestelor e, potrivit organizatorilor, faptul că ”o schimbare profundă a societății nu se obține doar printr-o serie de demisii.”
„Schimbarea societății este posibilă, ea necesită însă o masă critică de cetățeni, care refuză să tacă în fața abuzurilor sau să le accepte. Suntem convinși că tinerii pot forma această masă critică și că sunt categoria socială cea mai potrivită pentru a genera o schimbare fundamentală a României”, susțin cele mai mari asociații de tineri – Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România, Consiliul Tineretului din România și Consiliul Național al Elevilor – care semnează împreună un comunicat transmis miercuri.
Organizatorii de pe Facebook ai demonstrațiilor de până acum au programat însă proteste zilnice, până pe 8 noiembrie, cel puțin, cum se specifică pe contul mișcării. Protestele vor începe în fiecare zi în Piața Universității, la ora 18.00, de unde demonstranții vor pleca în marș. Deocamdată nu se cunoaște traseul de miercuri.
Premierul Victor Ponta și-a depus mandatul miercuri dimineața – a anunțat reședintele PSD Liviu Dragnea.
Cu o seară înainte, în București a avut loc una din cele mai mari demonstrații de protest din ultimii ani – 35.000 oameni au manifestat împotriva corupției generalizate, după tragicul incendiu de la Clubul Colectiv și au cerut demisia guvernului.
Surse apropiate PSD au declarat că miercuri noaptea Liviu Dragnea și Valeriu Zgonea îi ceruseră premierului să demisioneze, pe fondul protestelor.
Declarațiile premierului:
-Îmi depun mandatul de premier și implicit pe cel al guvernului
-Am obligația să constat supărarea legitimă care exista în cadrul societătii si dorința legitimă de a avea responsabilităti mai mari decât patronii unei firme
– Până la formarea noului guvern, vom asigura interimatul. la Ora 4 vom avea ședința de guvern în care le voi mulțumi colegilor mei
– Sper ca depunerea mandatului meu să satisfacă asteptările protestatarilor
– Cei care speculează politic acest moment vor plăti scump
Demisia lui Victor Ponta este rezultatul presiunilor PSD
Demisia lui Victor Ponta este rezultatul unui ultimatum dat de conducerea PSD. Având convingerea că vor forma un nou guvern în aceeaşi structură politică, liderii coaliţiei de guvernare urmează să se întâlnească în jurul prânzului.
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a anunţat miercuri, cu 15 minute înaintea lui Victor Ponta, că premierul va demisiona.
“Am avut astăzi de dimineață o discuție cu Victor Ponta, am discutat despre situația actuală, despre ce s-a întâmplat în zilele trecute și ce s-a întâmplat aseară. Noi ne-am asumat împreună niște principii la Congres, am stabilit atunci că producem o ruptură totală de trecut, care înseamnă și o ruptură totală de vechiul model de a face politică. Am stabilit că facem o politică pentru oameni și a face politică pentru oameni înseamnă că nu trebuie să fii surd sau orb atunci când oamenii își strigă nemulțumirea în stradă. “, a spus Liviu Dragnea la Palatul Parlamentului.
Liderul PSD a făcut referire şi la atitudinea UNPR faţă de această criză: “Am înțeles că unii parteneri de-ai noștri nu doresc să își asume nicio responsabilitate și nu înțeleg că nu se mai poate face politică rupți de societate sau de ce cer oamenii. Dacă ei nu-și asumă, prim-ministrul a hotărât să își depună mandatul, pentru că nu se mai poate continua așa.”