8 iulie, 2026

Comisia Europeană a decis, miercuri, trimiterea României în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) pentru că nu s-a asigurat că CNAS (Casa Naţională de Asigurări de Sănătate) efectuează plăţile către farmacii în termenul legal de 60 de zile.

Conform celor mai recente informaţii furnizate de autorităţile române, farmaciile sunt plătite, în medie, cu 62-79 de zile după termenul de 60 de zile.

În România, întârzierea efectuării plăţilor datorate operatorilor de farmacii este atât sistemică, cât şi persistentă, menționează Comisia.


Comisia consideră că eforturile depuse de autorităţi au fost, până în prezent, insuficiente şi, prin urmare, trimite România în faţa CJUE, subliniază Executivul comunitar.

România nu a rezolvat probleme în cei 2 ani scurși de la primirea scrisorii de punere în întârziere

În temeiul articolului 4 alineatul (4) litera (b) din directiva europeană, entităţile publice care furnizează îngrijiri medicale trebuie să deconteze tranzacţiile comerciale în termen de maximum 60 de zile calendaristice.

  • CNAS a depăşit în mod constant acest termen la efectuarea plăţilor către farmaciile care furnizează medicamente pacienţilor. Întrucât nu s-a asigurat că CNAS efectuează plăţile către operatorii de farmacii în termenul prevăzut, România şi-a încălcat obligaţiile care îi revin în temeiul directivei.

  • În aprilie 2024, în urma plângerilor primite din partea unor asociaţii ale farmaciilor care reprezintă peste 500 de farmacii independente, Comisia a decis să lanseze o procedură de constatare a neîndeplinirii obligaţiilor împotriva României.

  • În acel moment, Comisia a trimis României o scrisoare de punere în întârziere, urmată de un aviz motivat în februarie 2025 şi de un aviz motivat suplimentar în ianuarie 2026.

Întârzierile în efectuarea plăţilor slăbesc lanţurile de aprovizionare, împiedică creşterea şi competitivitatea întreprinderilor şi le afectează capacitatea de a inova şi de a se dezvolta, susţine sursa citată. „Întrucât întârzierile în efectuarea plăţilor constituie un obstacol major în calea competitivităţii pieţei unice, decizia face parte din eforturile Comisiei de asigurare a respectării legislaţiei, menite să elimine barierele de pe piaţa unică în 11 domenii prioritare. De asemenea, în Raportul său anual pentru 2026 privind competitivitatea pieţei unice, Comisia şi-a anunţat intenţia de a acorda prioritate asigurării respectării legislaţiei împotriva întârzierilor în efectuarea plăţilor de către autorităţile publice”, se arată într-un comunicat al Comisiei.

Poziţia Comisiei urmăreşte să asigure faptul că toate întreprinderile, în special IMM-urile, care reprezintă 99% din întreprinderile europene, primesc plăţile la timp, astfel încât să poată menţine fluxuri de numerar sănătoase şi să poată investi cu încredere în viitorul lor.

În România, rambursarea medicamentelor face parte din sistemul public de sănătate, care funcţionează în cadrul CNAS. Farmaciile joacă un rol esenţial în acest sistem. Ele achiziţionează medicamente de la producători şi distribuitori pe propria cheltuială, apoi le distribuie pacienţilor în cadrul sistemului public naţional de asigurări de sănătate. Ulterior, CNAS le rambursează farmaciilor medicamentele eliberate. De fapt, farmaciile finanţează în prealabil aprovizionarea cu medicamente, asigurându-se, în acelaşi timp, că pacienţii au acces în timp util la tratamentele de care au nevoie.

(Citește și: 3 luni – întârzierea la decontarea medicamentelor compensate către farmacii; ministrul Sănătății spune că abia în septembrie va coborî la un nivel „acceptabil”; farmaciștii se tem că vor intra în incapacitate de plată)

****


Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: