9 mai, 2026

România lansează primul cadru naţional de cooperare privind inteligenţa artificială în sistemul judiciar, prin semnarea, la Cotroceni, a Memorandumului ”Just.AI – Inteligenţa artificială în serviciul sistemului judiciar”.

La semnare au participat reprezentanți ai tururor instituțiilor sistemului judiciar românesc, alături de reprezentanţi europeni, cercetători şi parteneri din mediul privat, pentru a stabili principiile integrării responsabile a inteligenţei artificiale în actul de justiţie.

„Prima ediţie a Forumului ‘Just.AI – Inteligenţa artificială în serviciul sistemului judiciar’ a marcat debutul unui demers strategic de durată, dedicat modului în care noile tehnologii pot sprijini funcţionarea justiţiei fără a afecta valorile fundamentale ale statului de drept. Forumul, parte a proiectului ‘Săptămâna Europeană la Palatul Cotroceni’, a reunit reprezentanţi ai tuturor instituţiilor din sistemul judiciar – instanţe, parchete, organe de cercetare penală, alături de mediul academic şi de cercetare, sectorul tehnologic, profesiile juridice şi experţi internaţionali implicaţi în dezvoltarea şi reglementarea tehnologiilor de inteligenţă artificială”, se arată într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

„Inteligenţa artificială începe să fie utilizată în activităţi care, până de curând, erau considerate exclusiv umane”, arătând că provocarea esenţială nu mai este dacă aceste tehnologii vor fi integrate, ci în ce condiţii, „cu ce reguli, cu ce limite şi cu ce garanţii”, a declarat președintele Dan, citat în comunicat.

Memorandumul marchează asumarea la nivel naţional a primului cadru instituţional larg de cooperare şi reflecţie strategică între autorităţile şi organizaţiile participante, conform Administraţiei Prezidenţiale.

Calendarul implementării

Memorandumul stabileşte premisele constituirii primului mecanism naţional permanent de dialog interinstituţional şi expertiză multidisciplinară, destinat elaborării unor principii, standarde şi propuneri privind integrarea responsabilă a inteligenţei artificiale în sistemul judiciar din România.

Ce urmează:

  • Instituţiile semnatare vor desemna reprezentanţi permanenţi în grupurile de lucru, care îşi vor începe activitatea în următoarele săptămâni.

  • Prima etapă va consta într-o evaluare structurată a nevoilor sistemului judiciar, prin consultări cu magistraţi, organe de cercetare penală şi personal auxiliar.

  • Până în luna octombrie 2026, grupurile vor elabora rapoarte de diagnostic instituţional privind priorităţile operaţionale, riscurile asociate utilizării inteligenţei artificiale şi principalele direcţii de modernizare digitală a sistemului judiciar, se mai arată în comunicatul amintit.

  • Documentele vor fi făcute publice şi supuse consultării societăţii civile şi profesioniştilor din domeniu.

  • Pe parcursul anului 2026 şi a începutului anului 2027, vor fi analizate soluţiile tehnologice existente sau care pot fi dezvoltate pentru sistemul judiciar românesc, inclusiv posibilitatea implementării unor proiecte pilot în instanţe şi parchete selectate.

  • Rezultatele vor fi prezentate în cadrul celei de-a doua ediţii a Forumului „Just.AI”, programată pentru anul 2027, când va fi făcut public un raport integrat şi un plan naţional de acţiune.

(Citește și: Europa se coordonează pentru a construi o infrastructură suverană de cloud și inteligență artificială, pentru a opri dependența de SUA)

****


Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: